26 Eylül 2011 Pazartesi

Istanbul Audio Tour/ Istanbul Ses Turu


CUMA Audio Tours has started as a series of events in 2009, aiming to offer the residents of Istanbul an opportunity to express the blissful and inspiring, creative, productive, intimidating and constraining faces of the city both to themselves and to the other inhabitants of the city in sincere and humorous ways. The conception of the tours is due to an urge to disturb the hasty and humdrum cycle of the city that does not let her inhabitants to take a break and contemplate. The project aims at the jam-packed daily life of the metropolis, the rush and the feeling of always chasing something. As the residents pursue the most loyal elements of urban life (transport, closing tills, the traffic lights turning red etc.) they initially start making compromises, which slowly leads to the disappearance of the awareness of being an individual, to be followed by the loss of ‘self'; this is where the project comes into play, to disrupt the process by simple and fun methods. The disrupting and distracting events intend to make the urban dwellers lost in city life more aware of themselves, of the personal territories of other individuals and even of the city that they live in.

CUMA Audio Tours is a cross disciplinary attempt to keep an archive of urban memory by creating a audio log of changes in the urban and social fabric. It is an on going project that draws different personal maps of metropolises, focusing on the subjective perception of urban environments and the impact of these environments on shaping this perception. The project aimed to define Istanbul not only through the eyes of an artist but also through the different voices like designers, urban planners, local shop owners and etc.

Required Materials:

A mobile audio device (mp3 player / mobile phone, etc.), headphones, internet connection

Instructions

 1. choose one or more of the tours
 2. download the tour which sets out on a route determined by that tour creator with a MP3 player containing the previously mixed audio recordings.
 3. go to the starting point of the selected tour
 4. press play
 5. follow the predesignated routes as given in the audio guide
 6. start again with another tour

2009’dan itibaren bir seri olarak başlayan CUMA Ses Turları, İstanbul sakinlerinin şehrin mutluluk ve ilham verici, yaratıcı, üretken, korkutucu ve zorlayıcı yönlerini hem kendilerine, hem de şehrin diğer sakinlerine farklı açılardan anlatma çabası taşıyan, biraz ciddi, biraz da mizahi bir etkinlikler serisidir. Serinin kurgulanması, şehrin hızlı ama monoton, bireylerinin kendine dönüp bakmasına, düşünmesine izin vermeyen temposunu kırmak güdüsünden yola çıkar. Proje, metropol yaşamının her bir gününün yoğunluğunu, koşuşturmacasını ve daimi bir yerlere yetişme duygusunu hedef alır. Şehir sakini, kent yaşamının en sadık öğelerini (ulaşım birimleri, kapanan gişeler, kırmızıya dönen trafik ışıkları, vs.) yakalamaya çabalarken, ilk önce kendinden ödün verme ile başlayan, fakat daha sonra kendi özünün, birey bilincinin tamamen kaybolmaya yeltendiği ve ‘kendi’nin yitirdiği bir döneme girdiği anda; proje, bu süreci basit ve eğlenceli yöntemlerle bölmeyi amaçlar. Bu bölme ve dikkati başka yöne çekme eylemiyle arzulanan, bireylerin kayboldukları şehir yaşamı içinde kendilerinin farkına varmaları esnasında etraflarındaki diğer bireylerin kişisel alanlarının ve hatta içinde kayboldukları şehrin de yeniden algılanmasıdır.
CUMA Ses Turları kensel ve sosyal dokudaki değışikliklere odaklanan disiplinler arası öznel ses günlükleri tutmayı amaçlar. Metropollerin farklı kişisel haritalarını çizme yönünde bir çabanın sonucu olarak, kentsel çevrenin öznel algıya ve bu çevrenin bahsedilen algıyı biçimlendiren etkisine odaklanarak ortaya çıkan ve devam etmekte olan bir projedir. Proje, İstanbul’u sadece sanatçıların gözünden değil, tasarımcıların, şehir plancılarının ve esnafın sesinden tanımlamayı amaçlar.

Gerekli Malzemeler /

Bir ses cihazı (mp3 çalar / cep telefonu vs.) kulaklık, internet bağlantısı
Talimatlar
 1. www.c-u-m-a.org websitesine gidiniz
 2. bir ya da daha fazla ses turu/turları seçiniz
 3. seçtiğiniz mp3 dosyasını ses cihazınıza indiriniz
 4. seçilen turun başlangıç noktasına gidiniz
 5. play tuşuna basınız
 6. ses turunda verilen direktiflere uyunuz
 7. başka bir tur ile yeniden başlayınız


http://www.c-u-m-a.org/projects/DIY-audio-tours/istanbul-audio-tour.php

Hiç yorum yok: