23 Şubat 2008 Cumartesi

Uluslararası İstanbul Bienali Anadolu'nun Farklı Şehirlerinde Gerçekleştireceği "Kültür Hareketi" Projesini Mersin'de Başlatıyor.

5 Şubat – 15 Mart 2008 / MERSİN

GECEGEZENLER "NIGHTCOMERS"

suat öğüt

blue,red,white 2'48''


Uluslararası İstanbul Bienali, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu'nun desteğiyle Anadolu'nun farklı şehirlerinde gerçekleşecek "Kültür Hareketi" başlıklı bir projeye imza atıyor. Sanatçı, sanat eleştirmeni ve küratörlerin katılacağı söyleşiler, paneller ve video gösterimleri gibi etkinliklerin gerçekleştirileceği "Kültür Hareketi"nin ilk durağı Mersin olacak.

Uluslararası İstanbul Bienali ve MarinaVista Güncel Sanat Ortamları işbirliğiyle 15 Şubat – 15 Mart tarihleri arasında Mersin MarinaVista Alışveriş Merkezi'nde gerçekleşecek "Kültür Hareketi" etkinliklerine katılım ücretsiz olacak.

 • Kentler Arasında Kültürel Diyalogun Geliştirilmesi:
  İstanbul Bienali – Mersin Örneği
  15 Şubat 2008 Cuma, saat 17.30

15 Şubat Cuma günü MarinaVista Alışveriş Merkezi'nde gerçekleşecek ilk panele MarinaVista Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Ayhan Kaplan, İstanbul Bienali ve İKSV temsilcisi Bige Örer, Gecegezenler proje koordinatörü Ceren Erdem ve sanatçı Veli Mert konuşmacı olarak katılıyor.

 • Kamusal Alanda Sanat Yapmak
  1 Mart 2008 Cumartesi, saat 14.00

MarinaVista Alışveriş Merkezi'nde gerçekleşecek ikinci panelin konuşmacıları ise 10. Uluslararası İstanbul Bienali kapsamında gerçekleşen "Gecegezenler" projesi eş-küratörlerinden Marcus Graf ve Borga Kantürk ile Veli Mert (sanatçı) ve Murat Çelik (sanatçı).

"Gecegezenler" projesi, Çin Kültür Devrimi sırasında halkın fikirlerini yansıtmak amacıyla ürettiği radikal demokratik sokak afişleri "Dazibao" kavramından hareketle ortaya çıktı. Övül Durmuşoğlu, Marcus Graf, Borga Kantürk, Pelin Uran ve Adnan Yıldız'dan oluşan genç bir küratör ekibi tarafından seçilmiş 100'ün üzerinde video çalışması, İstanbul Bienali kapsamında İstanbul sokaklarında izleyicilerle buluşmuştu.

 • 11. Uluslararası İstanbul Bienali küratörleri WHW ile Söyleşi
  8 Mart 2008 Cumartesi, saat 14.00

Koç Holding sponsorluğunda 12 Eylül – 8 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek 11. Uluslararası İstanbul Bienali küratörleri Mersinli sanatseverlerle buluşuyor. WHW / What, How & For Whom (Ne, Nasıl ve Kimin için) adlı küratör kolektifi, dört kadın küratörden oluşuyor: Ivet Ćurlin, Ana Dević, Nataša Ilić ve Sabina Sabolović. WHW üyeleri çalışmalarını Hırvatistan'ın Zagreb şehrinde yürütüyor.

WHW üyelerinin konuşmacı olarak katılacağı panelde İngilizce – Türkçe konsekütif çeviri yapılacak.

 • "Gecegezenler" Video Gösterimleri

10. Uluslararası İstanbul Bienali süresince İstanbul sokaklarına yayılan "Gecegezenler" gösterimleri şimdi Mersin'de… "Gecegezenler" programı:

 • 15, 16, 22, 23, 29 Şubat ve
 • 1, 7, 8, 14, 15 Mart 2008 tarihlerinde

MarinaVista Alışveriş Merkezi'nde 14.00 – 16.30 ve 17.30 – 20.00 saatleri arasında sanatseverlerle buluşacak.


Hiç yorum yok: